Svatováclavský pohár v deblu 2022 odehrán

Svatováclavský pohár v deblu 2022 odehrán

Na sobotu 24.9.2022 naplánovala náš tenisový spolek PATRIOT-Českolipsko tenisový jednodenní turnaj čtyřher. Poprvé v naší dlouhodobé historii jsme vyzkoušeli areál v České Lípě na Ploučnici, který spravuje organizace Sport Česká Lípa.

1000026

V několika předchozích letech jsme byli spojeni s tenisovým areálem na Slovance, ale letos jsme, po vzájemné dohodě, spolupráci přerušili. Našich aktivit se zúčastňují tenisté a tenistky z celého okresu Česká Lípa, tak tento krok hodnotím jako správný. Jsme ekonomicky soběstační. Emancipace a nezávislost nám pomáhá oslovovat ještě větší část potencionálních zájemců o naše soutěže a umožňuje nám konat vlastní rozhodnutí naprosto svobodně. Organizaci amatérských tenisových turnajů dlouhodobých a jednodenních začala už v roce 1998 pod hlavičkou spolku TenisTriton a od roku 2014 do roku 2022 jsme fungovali pod záštitou spolku TC Hornets. Nyní zakládáme další, tentokráte vlastní spolek, který ponese název PATRIOT-Českolipsko a všechny naše aktivity budou probíhat pod touto hlavičkou.

ikona clanek Výsledky
turnaje
skupiny
   ikona clanek Výsledky
turnaje
vyřazovací část


                Dost historie a vrátím se k našemu jednodennímu turnaji čtyřher. Chtěli jsme ho pojmout jako rozlučku s velmi úspěšnou sezónou 2022, kdy v současné době vrcholí náš celosezónní turnaj tenisových singlů. Deblový turnaj jsme pojmenovali Svatováclavský pohár, protože se koná v tomto čase. Počasí už nabralo podzimní charakter, tak jsme se trochu obávali pozdního termínu v září. Tenisová štěstěna nám přála a o víkendu bylo nádherné babí léto s příjemným teplým sluníčkem. Ráno bylo sice trochu chladnější, ale stačila hodinka na kurtu a všichni se dostatečně ohřáli.1000021

                S počtem účastníků jsme si hlavu nelámali. Věděli jsme, že spousta tenistů už má na konci sezóny drobná zranění nebo mají za sebou hodně odehraných turnajů, a tak nebude zájem nijak obrovský. Nakonec se nás sešlo sedm veskrze vyrovnaných dvojic, a to nás velmi potěšilo. Čtyři dvojice byly velmi silné a tři dvojice lehce papírově slabší, ale žádný propastný výkonnostní rozdíl mezi nimi nebyl. Náš cíl turnaje – „co nejvíce si zahrát dobrý tenis pro všechny účastníky“ – to maximálně naplnilo.

Zvolili jsme hrací systém takový, že v první části jsme sehráli zápasy každý s každým (tzn. každá dvojice sehrála 6 zápasů) a další kolo byl vyřazovací pavouk, který rozhodl o pořadí v turnaji. Všichni to fyzicky vydrželi, tak jsem byl překvapen. Příště počet hraných hodin jednotlivých párů lehce umírníme, abychom předešli možným zraněním. V jednotlivých zápasech jsme zvolili v gamech osvědčený systém bez hraní shod a výhod – deciding point (rozhodující bod). To zápasy urychlovalo a jednotlivá utkání se hrála přibližně stejný čas. Tím měl turnaj spád a nemuseli jsme v žádném zápase dlouho čekat na dohrávku.1000022

Kdo se turnaje zúčastnil? Vezmu to ze svého hlediska od největších favoritů. Marek Svoboda s Pavlem Kosťunem byli pro mě ti největší favorité. Tvrdý zakončovatel Marek a Pavel se svojí chytrou celodvorcovou hrou. Mladé naděje – závodní hráč Jakub Hájek s mladším Lukášem Slabionem potvrdili své dravé mládí, ale také chybějící zkušenosti s deblových utkání. Milan Fišera a Ota Trska – oba ze Cvikova. Milan drží svojí hrou partnera bez velkých výkyvů výkonnosti a u Oty se mi moc líbila jeho tenisová technika. Nenápadní David Gregor a Patrik Pavlíček – precizní obranář David byl doplněn klidnou sílou Patrikem. Můj kolega z týmu Patriotu Michal Tupý si přizval ne tolik zkušeného deblistu Stanislava Mejzlíka a jejich souhra jim opravdu šla. Takže dobrá volba, Michale. Zkušený Eduard Podlešák hrál s hokejistou Martinem Svádou a byla to vyvážená dvojice, která se doplňovala právě proto, že mají rozdílné pojetí tenisu. Nakonec moje maličkost. Já, zkušený deblista René Ötwös si vzal k sobě do dvojice mladou dorosteneckou hráčku, se kterou chodí trénovat, Nikolu Sýkorovou. Věkový rozdíl mezi námi je více jak 40 let, tak jsem chtěl Nikole otevřít bránu do kvalitních čtyřher, které si na této úrovni ještě určitě nezahrála.

Papírové předpoklady se sice z větší části potvrdily, ale dvojice se v pořadí promíchaly jinak, než jsem si myslel. Je to prostě tenis a míč je zde také kulatý, jako ve fotbale.

V základní části ve skupině měli dvě dvojice po jednom prohraném utkání – D. Gregor, P. Pavlíček a M. Svoboda P. Kosťun. Na skoré byli první David s Patrikem. Třetí M. Fišera, O. Trska a čtvrtí J. Hájek, L. Slabion měli po dvou prohraných utkáních a rozhodovalo také skoré. Tím se oddělila silná čtyřka od trochu slabší trojky. Dvojice na 5.-7. místě měli každá pouze po jednom vyhraném utkání. O pořadí rozhodovalo také skoré, kdy se všichni tři navzájem porazili. Pořadí ve skupině od pátého místa bylo: E. Podlešák, M. Sváda, dále M. Tupý, S. Mejzlík a R. Ötwös, N. Sýkorová. Osobně jsem byl rád za Nikolku, že jsme utkání s Edou a Martinem dotáhli do vítězného konce. Určitě to bylo zasloužené a pro Nikču to byla odměna za její úsilí, protože jsme porazili kvalitní hráče.1000023

Ve vyřazovacím pavouku jsme zahájili zápasy ve čtvrtfinále. Systém jednoho setu a rozhodujícího bodu v gamech zůstal i nadále zachován. Gregor s Pavlíčkem postupovali přímo do semifinále. Hájek se Slabionem jednoznačně výsledkově postoupili přes Tupého s Mejzlíkem. V dalším zápase Fišera s Trskou přehráli bojující Podlešáka se Svádou 6:3. Poslední čtvrtfinále jsem já s Nikolou utkání vzdali Svobodovi s Kosťunem. Bylo to z důvodu, že už jsme na to fyzicky trochu neměli. Já byl také mírně zdravotně handicapován. Marek s Pavlem tedy ušetřili síly.

Semifinálové zápasy přinesly mírná překvapení. Gregor s Pavlíčkem přehráli svojí trpělivou hrou a zkušeností mladé hráče Hájka se Slabionem 6:4. Druhý zápas byl pro mě překvapením, ale vítězové si ho zasloužili. Fišera s Trskou vyhráli jednoznačně 6:2 nad Svobodou s Kosťunem, kteří se i trochu takzvaně „vyházeli“.

O třetí místo jsme se nakonec rozhodli hrát. Tam už Svoboda s Kosťunem potvrdili své kvality a přehráli 6:3 nastupující generaci mladých tenistů Hájka se Slabionem. Mladí hráči si z utkání odnesli velmi cenné zkušenosti, hlavně myslím Lukáš.

Finále bylo důstojné, napínavé i překvapivé. Já osobně jsem toto složení párů nečekal, ale obě dvojice si za svůj výkon účast ve finále zasloužili. První půlku zápasu měli navrch herně a psychicky Milan Fišera s Otou Trskou. Rozhodující jsou někdy jeden až dva míče, které rozhodnou zápas a převáží misku vah na soupeřovu stranu. Toto se stalo při důležitých výměnách a vedení Milana s Otou 3:2 s breakem. Do té doby skvěle hrající Ota neukončil jasně rozehranou výměnu, která by znamenala vedení 4:2 umožnil tak soupeřům vrátit se do zápasu. Skoré se tím srovnalo na 3:3 a David Gregor s Patrikem Pavlíčkem se jednoznačně vrátili do zápasu a posílilo to jejich sebevědomí. Od té doby se už ve výměnách převážně dařilo této dvojici a zaslouženě zvítězili 6:3. Zvítězili tedy domácí českolipští zástupci nad hráči reprezentující Tenisový klub Cvikov.1000024

Kolem čtvrté hodiny bylo dobojováno. Rozdali jsme ceny, které jsme měli připravené pro úplně všechny dvojice. Byla to kvalitní vína a pro poslední Royal Colu. Finančně jsme vyšli s turnajem úplně skvěle a vyrovnaně. Vše, co bylo vybráno, jsme investovali do cen a mohli jsme mít startovné na hráče 250 Kč. Herně jsme si zahráli skvělá utkání a počasí nám vyšlo. Co víc si přát pro krásnou sobotu.

Ještě jedna myšlenka mi přišla na mysl. Jsme rádi, že se našich turnajů zúčastňují mladí hráči a hráčky a snažíme se je maximálně podporovat v jejich tenisovém růstu a ovlivňovat jejich chování na kurtu. Tohoto turnaje se zúčastnili tři mladí soutěžící, kteří se nebáli konfrontace se zkušenými deblovými harcovníky. Zaujalo mě jejich příkladné chování a přístup k zápasům. Nikolka Sýkorová, která hrála se mnou je velmi skromné mladé děvče a tenis má opravdu ráda. Má velkou podporu z rodiny, tak věřím, že u tenisu vydrží. Lukáš Slabion má ode mne podobné hodnocení jako Nikolka a už dosáhl věku dospělosti. On to má takto nastaveno také od útlého mládí. Velmi příjemné překvapení byl pro mne i Kuba Hájek. Znám ho už hodně dlouho a hrál s námi náš dlouhodobý turnaj. Byl dříve velmi impulzivní a někdy nebylo pro něj lehké zvládat svoji povahu v tenisových zápasech. Je vidět, že na tom hodně zapracoval a vyrostl z něj sympatický mladý muž, který ví, jak se má na kurtu i mimo něj chovat, protože herně to bylo z jeho strany vždy velmi dobré. Třeba jsme na tom měli také miniaturní podíl. Dobrá práce, Kubo.

V závěru se sluší poděkovat mému kolegovi Michalovi Tupému, který skvěle připravil varianty herního systému a kalkulaci. Edovi Podlešákovi patří také dík za dodání kvalitních míčů Dunlop AO pro turnaj, které vydrželi i přes ranní zimu a rosu. Samozřejmě že naše poděkování směřuje k areálu Ploučnice, kde nám umožnili hrát a byli k nám vstřícní včetně obsluhy areálu. Největší poděkování mám k vám, soutěžícím, kteří se přihlásili. Přihlásili jste se a přišli. Nechali jste na kurtu všechno své umění a věřím, že jste odcházeli s dobrým pocitem. Na novou sezónu vás všechny rád uvítáme v našich dlouhodobých soutěžích. Pro příští rok máme s naším týmem kvalitní plány pro jednodenní turnaje, tak se je na co těšit.

Za tým PATRIOT-Českolipsko
Renda Ötwös

1000027Zleva: čtvrtí-Slabion, Hájek, třetí-Svoboda, Kosťun, vítězové-Pavlíček, Gregor, druzí-Fišera, Trska1000025šestí-Podlešák, Sváda

mohlo by vás zajímat

3.Debl Cup 2019

3.Debl Cup 2019

2.Debl Cup 2019

2.Debl Cup 2019

1. Debl Cup 2019

1. Debl Cup 2019

logo

   Tenis

PATRIOT Českolipsko, z.s. je nezisková organizace orientovaná na tenisový sport v oblasti Českolipska. Hlavní zaměření naší činnosti je v pořádání dlouhodobých turnajů pro amatérský výkonnostní tenis a naše historie sahá do roku 1998. Našeho dlouhodobého tenisového turnaje se po celou sezónu zúčastňuje přes 80 soutěžících. V letní tenisové sezóně pořádáme jednodenní tenisové turnaje a v zimě organizujeme turnaje ve stolním tenise. Orientujeme se na mládež i dospělé. Cílem je plnohodnotně naplnit volný čas občanů, pomoci s výchovou nastupující tenisové generace a propagace tenisového sportu včetně našeho města Česká Lípa.