1. Debl Cup 2019

1. Debl Cup 2019

Nádhernou letní slunečnou sobotu 29. června 2019 pořádal spolek TC HORNETS z.s. na tenisových kurtech na Slovance tenisový turnaj čtyřher výkonnostních amatérských tenistů. Je doba, kdy začínají zasloužené dovolené a přesto se sešlo 9 párů k poměření tenisových dovedností.

ikona2 pdf ikona foto

Do České Lípy přijeli na náš turnaj hosté z Rumburska – dvojice Josef Mikulejský s Mariánem Kernem a v jedné dvojici byl také hráč ze Cvikova – Pavel Cikl, který hraje i naše celoroční singlové soutěže. Soutěže se zúčastnili i mladší hráči do 30 let věku a velmi mě potěšilo, že se přihlásili i naše mladé naděje – soutěžní hráči – Tereza Janušková s Lukášem Slabionem – oba ve věku kolem 16 let. Mohli si tak vyzkoušet tenisovou čtyřhru, která vyžaduje úplně jiný přístup než tenisová dvouhra. Já vždycky říkám, že je to jiný sport než tenisový singl.

 

Počasí tenisu svědčilo a počínající léto nám při hře přes poledne ubíralo trochu sil. Dodržovali jsme pitný režim, tak se nikomu nepřihodilo žádné svalové zranění. Turnaj byl rozlosován a zahájen v soubojích ve dvou skupinách – jedna po čtyřech a druhá po pěti párech. Po skupinách měl turnaj pokračovat vyřazovacím pavoukem, kdy ze skupiny po pěti soutěžících poslední pár už pavouka nemohl hrát. I tak každý odehrál nejméně 4 zápasy. Ve skupinách se hrálo na 1 set bez shod a výhod s tzv. „deciding point“ česky asi rozhodujícím bodem při stavu 40:40. Tento systém se uplatňuje i na okruhu ATP ve čtyřhrách a nedochází tak zbytečně k prodlužování zápasů. Je to systém, který tlačí více i na psychiku hráčů.

Ve skupině B bojovali 4 páry. Nejlepší formu prokázali hlavní favorité soutěže – Anton Brezula a Marek Svoboda. Za nimi skončila dvojice, která už nějakou dobu hraje pospolu – Marek Šedivý a René Ötwös. Třetí byli hosté z Rumburska – Josef Mikulejský s Mariánem Kernem, kteří ve skupině ladili formu. Poslední místo a možnost hrát tenisového pavouka zbylo na „naše mladé“ – Lukáše Slabiona a Terezu Januškovou. Určitě jim to do jejich tenisového růstu dalo nějakou zkušenost. Tenisová čtyřhra je nejenom o tenisové kvalitě, ale také o spolupráci, vzájemné chemii, strategii a dalších přidaných hodnotách, které v singlu nepotřebují. Naše země má také v deblech velkou tradici i kvalitu a jako Češi ji hrajeme velmi dobře.

Ve skupině B (skupina po 5 párech) byly boje a výsledky velmi vyrovnané. Nejlépe se s ní vypořádali David Gregor s Patrikem Pavlíčkem a skupinu vyhráli. Druzí byli otec a syn Honzíčkové a třetí „slepená dvojice“ nadějný mladík Vašek Hladík z Provodína s majitelem areálu a mecenášem soutěží Petrem Sršněm. Čtvrtí, kteří měli ještě šanci bojovat v tenisovém pavouku skončila opět mladá dvojice – Jirka Beneš s Danielem Kosťunem. Poslední místo obsadili „srdcař“ Martin Matoušek s levákem a výborným stolním tenistou Pavlem Ciklem.

Tenisový vyřazovací pavouk byl další fází turnaje. Protože se skupiny neprotahovaly, tak jsme změnili systém na klasický set se shodami a výhodami. Pavouk nepřinesl velká překvapení. Ve čtvrtfinále i semifinále zvítězili lépe žebříčkově postavené dvojice. Hrál se zápas o třetí a čtvrté místo, abychom mohli určit pořadí. V tomto zápase oplatili jednoznačnou porážku ze skupiny dvojice Josef Mikulejský a Marián Kern soupeřům Marku ŠedivémuRené Ötwösem v herně vyrovnaném zápase 6:3. Velkou zásluhu měl na tom zlepšený servis vítězů a ani dobrý return soupeřů to nedokázal zvrátit. Hosté z Rumburska si odvezli třetí místo. Ve finále byl odehrán také kvalitní zápas – zvítězil lehce fyzicky handicapovaný Anton BrezulaMarkem Svobodou nad Davidem GregoremPatrikem Pavlíčkem 6:2.

Turnaj se vydařil. Všichni si dobře zahráli, nikdo se nezranil a panovala dobrá atmosféra mezi soutěžícími na hřišti i v zázemí. Dali jsme si tenisovou pizzu a příjemně se pobavili, protože nás spojuje stejná láska k nádhernému sportu na celý život. Za dva týdny se uskuteční další turnaj – tentokrát v tenisových dvouhrách. Máte-li někdo zájem, tak se můžete na našem turnajovém webu přihlásit. Koná se v sobotu 13.7.2019 a všechny zájemce rádi uvítáme. Ostatní si můžete přijít zahrát do našeho areálu s příjemným přátelským prostředím nebo se můžete přihlásit do našich dlouhodobých soutěží.

Za TC HORNETS z.s.
René Ötwös a ing. Petr Sršeň
http://tenisslovanka.cz/tenis/

mohlo by vás zajímat

3.Debl Cup 2019

3.Debl Cup 2019

2.Debl Cup 2019

2.Debl Cup 2019

logo

   Tenis

PATRIOT Českolipsko, z.s. je nezisková organizace orientovaná na tenisový sport v oblasti Českolipska. Hlavní zaměření naší činnosti je v pořádání dlouhodobých turnajů pro amatérský výkonnostní tenis a naše historie sahá do roku 1998. Našeho dlouhodobého tenisového turnaje se po celou sezónu zúčastňuje přes 80 soutěžících. V letní tenisové sezóně pořádáme jednodenní tenisové turnaje a v zimě organizujeme turnaje ve stolním tenise. Orientujeme se na mládež i dospělé. Cílem je plnohodnotně naplnit volný čas občanů, pomoci s výchovou nastupující tenisové generace a propagace tenisového sportu včetně našeho města Česká Lípa.