1. Debl Cup 2020 odehrán

1. Debl Cup 2020 odehrán

Na sobotu 4. července 2020 byl odehrán první deblový jednodenní turnaj Debl Cup 2020. Turnaj byl přeložen z termínu před čtrnácti dny, kdy nám nepřálo počasí, protože bylo velmi zima a pršelo. Chtěli jsme si turnaj především po koronavirové přestávce užít se vším všudy.

0000077

Sešlo se nás celkem 9 tenisových párů.

Povětšinou to byly českolipské páry, ale přijeli k nám tenisté z Nového Boru, Starých Splavů, Cvikova a ze vzdálených Křižan na Liberecku. Co se týká kvality, tak se přihlásili z velké většiny tenisté s výbornou herní kvalitou a delší deblovou historií. 

ikona foto  ikona2 html
 foto z turnaje výsledky z turnaje

Soupeři byli rozlosováni do dvou skupin. Skupina A měla 5 dvojic a skupina B 4 dvojice. Po skupinách byl naplánován vyřazovací pavouk pro 8 nejlepších párů. Ze skupiny A nepostupoval poslední pár. Hrálo se na jeden set s deciding pointem (rozhodujím bodem) při stavu 40:40 v gamu.

Skupina A

Hlavními favority byli tenisté Alexandr Vítek z Doks se svým parťákem z České Lípy Alešem Radoňským. Ti však předpoklady pořadatelů úplně nenaplnily a skončili ve skupině druzí s jednou porážkou. Nejlepší deblovou dvojicí, kteří vyhráli skupinu bez porážky, byli tenisté ze Cvikova (zároveň i stolní tenisté) Milan Fišera s druhým Sašou v turnaji mladým Alexandrem Cebanem. Ti si svoji hrou prokázali tenisovou kvalitu a zkušenosti. Třetí skončila rodinná dvojice mladý úspěšný hráč dlouhodobé soutěže na Slovance Daniel Kosťun s Janem Kosťunem. Honza má můj obdiv, neboť nám ukazuje, že se i s velkým zdravotním handikepem dá hrát kvalitní tenis a ukazuje všem dalším tenistům, že sportovní život nemusí končit s první operací. Čtvrtou příčku ve skupině získali "topspinář" Jirka Sváda se sympaťákem Davidem Toločkem. Poslední příčku, která už nezaručovala zásah do bojů ve vyřazovacím pavouku obsadili tenisté z Křižan - už "důchodce" Rosťa Oliva s Hubkou. S Rosťou se znám z tradičních turnajů v Hamru na Jezeře pořádaných dnes již zesnulým Honzou Kudrnou. Tamní turnaj měl svou dlouhodobou historii. Navštívili ho mnozí českolipští tenisté. Tento turnaj začínal mít nejprve problémy při dohadování majitelů pláže a kiosku a jejich řešením za pomocí ostnatého drátu mezi areály. Pořadatel zamýšlel přemístit turnaj jinam, ale záměry skončily náhlým a překvapivým Honzovým odchodem. I toto přináší život.

obr0079

Skupina B

Z této skupiny postupovali všechny týmy do vyřazovacího pavouka. I v této skupině došlo k překvapením. Hlavní favorité Anton Brezula s Markem Svobodou se nepotkali se skvělou formou. Svůj první zápas prohráli s Markem Šedivým a René Ötwösem 6:3. Zasloužené vítězství si bez porážky zajistili "černí koně" Pavel Kosťun s tenistou ze Starých Splavů zkušeným Patrikem Kubínem. Brezula se Svobodou získali pouze jedno vítězství a novoborští Luboš Švarc s Antonínem Mestkem měli při posledním zápasem s Šedivým a Ötwösem na svém kontě 0 bodů. Čekalo se na toto utkání. Sám jsem byl účasten tohoto setu, který by se dal rozdělit na dvě poloviny. První vyzněla zcela jasně pro dvojici Šedivý-Ötwös, kteří soupeře válcovali rozdílem třídy a vedli 4:1 a 40:0 při servisu Rendy. Něco se stalo - vedro a nekoncentrace hráčů - a vše se změnilo. Já si snad myslel, že se to vyhraje samo a neměl jsem dostatek pokory. Pokud člověk povolí, tak se těžko vrací ke své standardní kvalitě. Soupeři zápas otočili a vyhráli zaslouženě 4:6. Tři týmy měli jen 1 výhru a rozhodovalo pro nasazení do pavouka celkové skoré setů a gamů. Pořadí od druhého místa tedy bylo: Brezula se Svobodou, Šedivý s Ötwösem a Švarc s Mestkem.

Vyřazovací pavouk

Smutným příběhem bylo zranění Dana Kosťuna ve skupině, který si při dobíhání míče poranil koleno. Jak je to vážné, zatím nevím, ale pevně věřím, že to jeho sezónu v dlouhodobém turnaji na Slovance neohrozí. Takovéto situace přináší sport dost často a těžko se jim předchází. Dvojici Dana s Honzou nahradili v pavouku chlapi z Křižan - Rosťa Oliva s Hubkou.

obr0078

V prvním čtvrtfinále došlo k překvapení. Luboš Švarc s Tondou Mestkem vyřadili favority, kteří doplatili na velké teplo a nervozitu v zakončování - Milana Fišeru s Alexandrem Cebanem - a pronikli do semifinále. Tono Brezula s Markem Svobodou postoupili jasně přes náhradní dvojici z Křižan a měli díky lehčímu zápasu trochu nahráno. Pavel Kosťun s Patrikem Kubínem potvrdili svoji turnajovou formu a přehráli Jirku Svádu s Davidem Toločkem. Posledními semifinalisty se stali Saša Vítek s Alešem Radoňským. Zápas s Markem Šedivým a Rendou Ötwösem sliboval kvalitu a povedlo se. Výsledek 6:0 neodpovídá předvedené hře obou týmů. Renda i Marek hráli výborný tenis a neměli si po zápase co vyčítat. Co rozhodlo, tak to byla setová super forma Saši Vítka, který všechny účastníky v zápase předčil o třídu. Co vrátil a zahrál bylo neskutečné. Byla to asi jen setová forma, protože Saša svou kvalitní hru úplně nepotvrdil v dalších dvou zápasech.

Semifinále byla zajímavá. V prvním zápase si odpočatí Brezula se Svobodou zajistili finále v zápase se Švarcem a Mestekem 6:3. Druhé semifinále bylo vítězné pro P. Kosťuna s Kubínem, kteří zdolali Vítka s Radoňským 6:2. V zápase poražených semifinalistů o třetí místo si trochu spravili chuť Vítek s Radoňským a bronzový stupínek vybojovali vítězství 6:2 nad Švarcem s Mestkem, kteří se pro mne stali druhými "černými koňmi" turnaje, protože nikdo od nich takový výkon nečekal.

Finále mezi Pavlem Kosťunem s Patrikem Kubínem a Tonem Brezulou s Markem Svobodou vyznělo lépe pro dvojici Pavla s Patrikem. Vyhráli 6:3 a svoji nenápadnou kvalitní téměř bezchybnou hrou se doplňovali a postupně získavali další a další body. Tono s Markem neměli tento den lepší formu. V jejich dvojici je ten, který přináší hře překvapivou myšlenku a řád Tono a ten se necítil tento den a projevilo se to na celkové hře celkově druhého páru. Ten, kdo u nich "tvrdí muziku" je Marek a ten většinou znejistí, když je jeho parťák trochu v útlumu a připojí další chyby, které v konečném součtu chybí. Nejlépe to ilustrovala poslední výměna finále při matchballu. Tak jsem to viděl já, ale je to jen můj názor. V dalších utkáních a turnajích může být všechno jinak. Zápasy rozhodují někdy maličkosti.

Jak se říká: sláva vítězům a čest poraženým - a to platilo. Kvalitu turnaje dokazovaly výkony borců na hřišti, síla týmů a při jiné konstalaci mohli být ve semifinále úplně jiní účastníci. Důležité je, že jsme si všichni perfektně zahráli, potěšili se tenisem a svými výkony. Úplně jsme zapomněli na to, co předcházelo této sezóně s restriktivními opatřeními a mohli jsme svobodně hrát a dobře se pobavit. 

Renda Ötwös

 

mohlo by vás zajímat

3.Debl Cup 2019

3.Debl Cup 2019

2.Debl Cup 2019

2.Debl Cup 2019

1. Debl Cup 2019

1. Debl Cup 2019

logo

   Tenis

PATRIOT Českolipsko, z.s. je nezisková organizace orientovaná na tenisový sport v oblasti Českolipska. Hlavní zaměření naší činnosti je v pořádání dlouhodobých turnajů pro amatérský výkonnostní tenis a naše historie sahá do roku 1998. Našeho dlouhodobého tenisového turnaje se po celou sezónu zúčastňuje přes 80 soutěžících. V letní tenisové sezóně pořádáme jednodenní tenisové turnaje a v zimě organizujeme turnaje ve stolním tenise. Orientujeme se na mládež i dospělé. Cílem je plnohodnotně naplnit volný čas občanů, pomoci s výchovou nastupující tenisové generace a propagace tenisového sportu včetně našeho města Česká Lípa.