Finále MPS 2021 - PlayOff "A" a "B"

Finále MPS 2021 - PlayOff "A" a "B"

V měsíci září se uskutečnily dvě velká finále první části dlouhodobé soutěže Memoriálu Petra Sršně 2021 - divize A a divize B.

ikona foto
fotogalerie

Finále divize - Play Off A

V Play Off A si vybojoval účast Zdeněk Peter, který svedl vyrovnaný souboj s mladším Pavlem Zemancem. Na zápase jsem byl osobně, tak mohu popsat jeho vývoj a vyhodnotit i kvalitu.

obr0084

Očekával se dlouhý zápas. Na finále přišlo i několik diváků. Soupeři byli výkonnostně vyrovnaní. Pavel měl asi trochu větší fyzičku, neboť je mladší a v předchozích zápasech prokázal, že mu dlouhé výměny nedělají problém. Zdeněk měl větší herní zkušenosti i z deblových utkání, kde se nesmí moc kazit výměny. Počasí bylo lehce podzimní, pod mrakem, ale vítr nefoukal, takže nám podnebí neovlivňovalo zápas. Míče nemohly létat tak rychle, jako v létě, ale zvolený styl obou soupeřů to nijak neovlivnilo.

Výměny byly dlouhé, bylo vidět méně útočné hry. Soupeři zařazovali množství topspinových úderů a hrálo se výše nad sítí. Při pokusu o útok z jedné nebo druhé strany došlo ke kvalitní obraně, která v mnoha případech změnila výměnu znovu na neutrální. Chyb bylo pramálo, tak to bylo o taktice, umísťování úderů k lajnám. Někdy to trochu připomínalo šachovou partii a s vyčkávací taktikou. Soupeřům šlo o hodně a nechtěli svými zbytečnými chybami ztrácet důležité body. Soupeři také zařadili do svého repertoáru hodně slajzovaných úderů z bekhendu i forhendu. Při kraťasech, které více zkoušel především Zdeněk, byli soupeři schopni údery za síť doběhnout a vrátit zpět, čímž výměna dále pokračovala. Na síti se tolik nehrálo. Oba dva hráli své údery vlevo i vpravo dozadu, využívaly také úhly, ale většinou to byly útoky přípravné a ne zakončovací. Pro umísťování úderů využívali celou plochu kurtu. Říká se tomu celodvorcová hra. obr0086

 Někdo namítal, že je to až moc opatrné, ale tuto taktiku mají oba soupeři dobře naučenou a dokáží ji často uplatňovat v zápasech proti útočným hráčům a získávat více bodů. Do finále se dostali oba zaslouženě a nikdo je nedokázal rozstřílet nějakou útočnou hrou. Tenis je krásný v tom, že má mnoho stylů, které lze používat a proto je tak variabilní a zajímavý. Ve finále prostě na sebe narazili dva hráči s podobným stylem, tak jsme byli napjatí jak to dopadne, kdo koho utahá nebo kdo neudrží nervy a začne do soupeře třeba bušit a pak následně více kazit výměny.

Finále vyhrál Zdeněk Peter na mladším Pavlem Zemancem 6:3 6:4. Co rozhodlo? Já to viděl tak, že Zdeněk byl přece jenom ve hře aktivnější a jeho pokusy o útok byly častnější a přesnější. Dokázal svoji snahu vícekrát přetavit v bod. Při útoku využíval i kratší bekhendové slajzy směřované ven z kurtu a měl tam kladnou bilanci. Hrál s větší mírou rizika a přesto často nechyboval. Naopak Pavel byl pasívnější a tolik si podle mě nevěřil. Zdeněk by mohl utkání rozhodnout dříve, kdyby chodil více na síť a zakončoval u sítě. Na konci zápasu jsem se ho ptal, proč to nedělal a řekl mi, že měl obavu z lobů a neúspěšnosti na síti. Já o něm vím, že je skvělý deblista a jeho obava byla zbytečná. Někomu se vždy fandí trochu více. Já se přiznám, že jsem držel trochu více palce Pavlovi za jeho celoturnajový poctivý přístup k zápasům a soupeřům. Přál jsem mu úspěch jako odměnu za jeho přístup. Hodně na sobě pracuje a přináší mu to dobré výsledky. Zdenda je zase takový sympaťák, kterému se musí vítězství přát. Umí to i u focení pořádně rozbalit, takže je to "vděčný objekt médií".

Zdeněk se mohl "pomazlit s naším velkým pohárem". Jeho jméno bude zapsáno zlatým písmem na pohár za výhru v tomto ročníku. Pokud hráč získá 3 vítězství za sebou v této soutěži v jednotlivých ročnících, tak mu velký pohár zůstane. V minulosti získal tento pohár Martin Kalenda. Finále bylo důstojné a hrané v duchu fair-play. Oba hráči mají příkladné chování na kurtu a zaslouží si uznání. Na třetím místě v této soutěži skončil Štěpán Skrbek a čtvrtý byl Josef Beneš. Samozřejmě hráči na "bedně" budou odměněni poháry za umístění.


Finále divize - Play Off B

Toto finále ve výkonnostně nižší soutěži svedlo k boji o vítězství mladou hráčskou tenisovou naději Lukáše Slabiona a zkušeného hráče, který je velkým nadšencem tenisu a florbalového sportu Jirku Stožického. Osobně jsem se nemohl zúčastnit samotného finále z časových důvodů. Oba hráči si určitě zasloužili hrát toto finále, protože prošli pavoukem přes řadu kvalitních soupeřů. Zprostředkovaně píši hodnocení utkání. Jirka využil svých zkušeností s hraním zápasů a zvítězil 6:1 7:6. Velmi dobře si nastudoval hru mladého Lukáše a zvolil správnou taktiku. Lukáš byl poprvé v takto velkém finále a byl asi trochu nervózní a častěji chyboval. Nedokázal vývoj utkání otočit ve druhém setu a Jirka zaslouženě zvítězil. obr0088

Na třetím místě v této soutěži skončil Milan Sklenář a čtvrtý byl Petr Louda.

V tomto měsíci a na začátku října nás čekají další vrcholy - finále tenisových lig, tzn. druhé části našich dlouhodobých soutěží, tak držím palce, ať vydrží počasí a zdraví hráčů.

Renda

mohlo by vás zajímat

Play Off divizí - Co nás čeká

Play Off divizí - Co nás čeká

Ukončení spolupráce s areálem Slovanka

Ukončení spolupráce s areálem Slovanka

Finále 1.ligy 2021

Finále 1.ligy 2021

logo

   Tenis

PATRIOT Českolipsko, z.s. je nezisková organizace orientovaná na tenisový sport v oblasti Českolipska. Hlavní zaměření naší činnosti je v pořádání dlouhodobých turnajů pro amatérský výkonnostní tenis a naše historie sahá do roku 1998. Našeho dlouhodobého tenisového turnaje se po celou sezónu zúčastňuje přes 80 soutěžících. V letní tenisové sezóně pořádáme jednodenní tenisové turnaje a v zimě organizujeme turnaje ve stolním tenise. Orientujeme se na mládež i dospělé. Cílem je plnohodnotně naplnit volný čas občanů, pomoci s výchovou nastupující tenisové generace a propagace tenisového sportu včetně našeho města Česká Lípa.