Tenisový večírek k vyhodnocení sezóny 2022

Tenisový večírek k vyhodnocení sezóny 2022

Na pátek 11.listopadu 2022 svolal náš pořadatelský tým tenisových soutěží večírek k rozloučení s jarně-letní tenisovou sezónou.

1000043

Jako každý rok pořádáme večírek, kde vyhodnocujeme soutěže, odměňujeme úspěšné soutěžící a sbíráme informace od soutěžících k vylepšování našich soutěží. Po dobu několika let jsme pořádali večírek v Pizzerii Diego na Slovance. K tomuto tenisovému areálu jsme byli připojeni spoluprací, která letos skončila, a proto jsme hledali jiné místo pro uspořádání večírku. Našli jsme ho v restauraci Kozlovna na sídlišti Slovanka v České Lípě. Byli jsme příjemně překvapeni dobrým zázemím v této restauraci. Existovala zde i možnost připojení počítače a promítat z počítače na plátno. Pokud budeme příští večírek pořádat na tomto místě, tak tuto možnost promítání určitě využijeme. 
                Na večírku se nás sešlo 21 lidí dle prezentační listiny. To je takový standard, protože nás nikdy nebylo na večírku více jak 30. Třetí člen týmu – Jiří Stožický – byl z důvodu sportovní zaneprázdněnosti omluven.

1) Představení programu

     Na večírku jsme představili navržený program, kterému jsme se chtěli věnovat. 1000049

2) Shrnutí sezóny 2022, shrnutí plnění úkolů z večírku 2021, založení spolku

     a) Toto bylo asi nejrozsáhlejší téma programu. Seznámil jsem účastníky s průběhem roku 2022

     b) Vzpomenul jsem na naše dva zemřelé tenisty a kamarády v období „zdravotní krize“ v roce 2021 – Petra Sršně sr. a Jaromíra Smělého. Mně osobně oba chybí. Petr byl náš mecenáš a významný člen našeho organizačního týmu a Míra byl kamarád, který rozdával klid, pohodu do kolektivu tenistů a pomáhal nám rozhýbávat málo aktivní hráče v soutěži. Je jich obou obrovská škoda, ale i toto přináší život člověka a budeme na ně vzpomínat.

     c) Nejzávažnější událost ročníku nebyla tenisová, ale organizační. Na začátku sezóny, která byla v pořadí druhá s dědicem areálu Petrem Sršněm ml., došlo k problému spolupráce s areálem na Slovance, se kterým byly naše aktivity spojeny od roku 2015, kdy jsem byl osloven Petrem Sršněm sr. a domluvili jsme se na spolupráci, která znamenala úzké propojení s areálem na Slovance. Po úmrtí Petra staršího převzal areál jeho syn Petr. První rok spolupráce vypadal nadějně. Domluvili jsme se na tom, že Petr nám poskytne stejné zázemí a podmínky, jako jsme měli od jeho tatínka. Kurty, které před sezónou nechal připravit byly nejlepší v historii Slovanky. Postupem času jsme s Michalem sledovali, že všechno nebude tak sluníčkové, jak se to zpočátku jevilo. Bylo to také tím, že Petr mladší byl jiná osobnost než jeho otec. Na večírku roku 2021 někoho z účastníků napadl vynikající nápad. Ulevit Petrovi s financováním turnaje a platit za sezónu poplatek 200 Kč a tím si financovat ceny v soutěži. Prozřetelnost pomohla, protože to znamenalo naši finanční samostatnost. Rozhodlo se také o vrácení vratných kaucí 500 Kč, které pro nás ztratili motivační smysl. Tím jsme se vyrovnali s érou tenisu Petra Sršně sr. Většina z vás si o vratku požádala a někteří ji nechali ve prospěch areálu. Petr mladší vše vyrovnal, jak slíbil a toto mu budiž připsáno ke cti.

     Sezóna 2022 - hodnocení
     Začátek sezóny se opravdu nepovedl. Příprava kurtů na Slovance po zimě nebyla provedena v podobné kvalitě jako předchozí rok. To bylo hlavní příčinou rozpadu naší spolupráce s areálem na Slovance. Nepočítám do toho incident, kdy Petr neuváženě a zbrkle vyřadil z organizačního týmu a z hraní na Slovance mého dlouholetého kamaráda Michala Tupého na základě úplně bezvýznamného a neověřeného incidentu Michala s jeho zaměstnancem. Michal se pak po Petrově omluvě do týmu vrátil a mně spadl kámen ze srdce, protože mi spolupráce s Michalem velmi vyhovuje. To byla jen indicie, že spolupráce s Petrem nemůže trvat dlouho. Neznali jsme také Petrovi podnikatelské záměry s areálem, které se projevili až časem. 1000051
     V průběhu sezóny (myslím, ke konci června) byla ze strany Petra rozvázána s naším tenisovým hnutím spolupráce. Jako důvod byl uveden, že hráči neplní podmínky soutěže – odehrávat své zápasy na areálu na Slovance. To byla pravda. Ze strany našeho týmu nebyla vyvinuta aktivita, aby splnili Petrovu podmínku. Neměli jsme k tomu motivační páky (vratnou kauci) a nebyla splněna podmínka, na kterou jsme po celou dobu našeho sporu upozorňovali. Podmínka byla: Pokud areál výrazně zvýšil ceny za hraní, tak tomu musí odpovídat kvalita kurtů, která se ani v průběhu jarního hraní nijak významně nezlepšovala a hráči si na toto neustále stěžovali. Na změnu cenové politiky pro náš turnaj také Petr nijak nereagoval, tak to nemohlo dopadnout jinak než naším rozchodem. 1000052

     Sezónu 2022 hodnotíme naším týmem nakonec jako velice úspěšnou. Bylo trochu více zranění a počet hráčů se podobal sezóně 2019. Vše najdete ve statistikách na webu, které jsem nechal přítomným kolovat, kde jsou i statistiky v průběhu let na Slovance. Veškeré výsledky sezóny 2022 najdete také v článku na webu. Shrnuto je to v článku:  ikona clanek   
Pozitivně kvitujeme, že byly všechny soutěže dohrány. Poslední dvě finále se dohrávali v hale, ale i tak si zasloužíte pochvalu.

1000054      Založení spolku
     Všechno zlé je pro něco dobré. Naše financování zachránil prozíravý nápad vybírat startovné na sezónu do turnaje 200 Kč. Tím jsem se mohli svobodně rozhodovat a nebýt závislí. Založení spolku bylo na spadnutí, ale myslel jsem, že se vše s problémem ukončením spolupráce odehraje až po skončení sezóny r. 2022 a dohrajeme v klidu na Slovance. Člověk míní a situace se mění. První věc, kterou jsem musel po rozluce udělat byla webová prezentace, která mi přidělala práci. Sezóna byla v plném běhu a nemohli jsme se zastavit. Hráči měli již oficiálně povoleno hraní na všech antukových hřištích a hřiště určoval domácí hráč. Toto určitě všem vyhovovalo a pro hráče se defacto nic nezměnilo.
1000055      Pro novou organizaci jsme zvolili po vzájemné dohodě nový název naší aktivity, která měla mít nějaký vztah k tomu, jakou činnost provádíme. Myslím, že jsme zvolili dobře a jméno naší organizace je: Patriot Českolipsko. Historicky připomenu jména, pod kterými jsme svou činnost od roku 1998 provozovali. Na počátku jsme se jmenovali TritonCup, později jsme založili spolek Tenis Triton, dále jsme hráli pod hlavičkou spolu TC Hornets a naše turnaje nesly název Tenis Slovanka Cup.   Samotné úkony k založení nového zapsaného spolku, tedy neziskové organizace nebyly zatím vůči úřadům provedeny. Zjistil jsem, co je všechno potřeba. Nějaký koncept zhruba mám a posunul jsem tento úkon na zimu, kdy bude pro nás trochu klidu po tom hektickém létě. Do týmu jsme přijali novou posilu – Jirku Stožického. Věřím, že bude pro tým platný a určitě ho budeme využívat. Pro založení spolku jsou potřeba nejméně 3 lidé, tak je to dobrý a nutný krok. Čeká nás také založení transparentního účtu. Naše organizace bude nezisková, a i takovou ji chceme mít. Její aktivity budou sloužit pro zvýšení kvality našeho osobního života a nepotřebujeme na nich vydělávat. Malé finance jsou však nutné a ty se snažíme zabezpečit z příspěvků soutěžících. Sponzorské dary přijímat můžeme, ale svoji svobodu a nezávislost si budeme pečlivě hlídat. Je to pro nás důležité. To platí i pro naše možné financování městem Česká Lípa. 1000056

     Dalším důležitým důvodem pro založení spolku je to, že můžeme pomocí něho navazovat spolupráci s naším městem, tenisovými areály a jinými podnikatelskými subjekty. Jako se soukromými osobami se s námi nikdo nebaví. Spolupráce s tenisovým areálem u Ploučnice je přes pana Machače předjednaná a po založení spolku si domluvíme schůzku. Budeme požadovat stejné podmínky jako mají ostatní neziskové organizace. To je fér. Pokud se domluví nějaké slevy atp., tak to budou mít k dispozici všichni hráči, kteří budou hrát naše soutěže v daném roce, zaplatí vstupní poplatek do soutěží a nemusí být členem našeho spolku a něco dalšího přispívat. Soutěžící budou mít za tento vstupní poplatek k dispozici náš soutěžní servis a vstup do plánované soukromé sekce na webu - http://patriot-ceskolipsko.cz/ .

     Úkoly z večírku roku 2021
     Některé úkoly, které už neuvádím, nemohly být splněny, protože padla spolupráce s areálem Slovanka.
- postup při kontumaci (Renda) – to jsem popsal jen v posílaných e-mailech, na webu to není
- napsat článek k filosofii turnaje (Michal) – to se nepodařilo a necháme si to na letošek
- napsat pravidla při určování sporných míčů. Kdo počítá nahlas, úprava kurtu před třetím setem (Renda) – nechali jsme tento úkol do budoucna, kdy na webu bude sekce o pravidlech tenisu, vyhodnocování situací při hře a budou zde také pravidla našeho turnaje. Prosím také o trpělivost. Je to hodně papírové práce a doplňováno to bude průběžně, aby to mělo svoji kvalitu.
- soudcování zápasů ze strany pořadatele – možnost byla letos nabídnuta, ale nebyla využita. Nebyly nějaké extrémně vyhrocené zápasy, až na malé výjimky. Dotčení o tom ví a zkusíme příští rok tomu předejít. Je to však hlavně na hráčích.
- určování host a domácí (Renda) – To jsem dělal průběžně při informacích v soutěži a dával vědět e-mailem. Nezaznamenal jsem nějaké problémy
- Startovné na sezónu 200 Kč za hráče – Nezaplatili pouze 3 hráči, které nebudu jmenovat. Pokud mi to nedoplatí, nebudou hrát další sezónu. To je jednoduché.

10000573) Financování turnaje, spolku

Zprávu o financování naší činnosti v roce 2022 přednesl Renda. 1000058

Změnila se struktura financování ze startovného. Hodnota 10%, jako odsouhlasená odměna pořadatelům, zůstává. Částka 1500,- Kč na webovou prezentaci a prostor je plánována i pro rok 2023. Letos při zahájení webovek jsem dal trochu více, ale byla to moje vůle. Jednodenní turnaje budeme plánovat jako samofinancovatelné, případně financované sponzorem. Letos jsme měli pouze jeden takový – rozlučkový. Nazvali jsme ho Svatováclavský turnaj. Turnaj ve čtyřhrách se povedl a je o tom článek na webu. Měli jsme u něj problém s financováním kurtů, zda to bude vykazováno na organizaci nebo na osobu a šlo hlavně o cenu. Špatnou komunikací došlo k problému, který se nakonec vyřešil a turnaj skončil ve ztrátě pouze 354,- Kč. Byl jsem už odhodlán původní brutální částku zaplatit ze svého, ale dobře to dopadlo. Zbytek vybraného startovného na sezónu je plánován na ceny dlouhodobého turnaje. 1000059

Kompletní zprávu z financování naleznete zde:  ikona2 pdf
Zpráva z financování je rozdělena do plánu a skutečnosti a na konci je zbytek peněz, který nám zůstal na příští sezónu. Ceny byly uplatněny do čtvrtého místa v každé soutěži a hráči dostali vždy poháry a víno.


4) Detailní herní vyhodnocení 2022, vysvětlení herního systému na rok 2023, zhodnocení termínů odehrávání, schválení plánu herního systému na rok 2023

Zprávu přednesl Michal Tupý. Michal zpracoval podrobnou analýzu při dodržování termínů zápasů, kontumací a porovnal poslední tři roky. Na webu si ji můžete prohlédnout zde:  ikona2 pdf  

Michal zhodnotil, že se významně zlepšilo dodržování včasného odehrávání zápasů v určených termínech. Nemáme už k dispozici žádnou možnou finanční motivaci v podobě kauce jako dříve, ale posun tam určitě je. Ovlivnily to hlavně dvě věci. Včasné zásahy ze strany pořadatele, případně hráčů, že nemohou odehrávat zápas z nějakého důvodu. Na nikoho se dlouho nečekalo, až se uzdraví nebo vrátí z dovolené. Mělo to větší vliv na počet kontumací, které si můžete prohlédnout ve statistikách na webu. Nic dramatického to však nebylo. Druhý vliv mělo, že se morálka hráčů pro odehrávání zlepšila. Soutěž hrají hlavně ti, kteří mají o ni opravdový zájem. 1000060

Na hracím systému pro rok 2023 nemusíme nic dramatického měnit a byl přítomnými odsouhlasen. Budeme jen muset trochu po zkušenostech zohlednit bodování jednotlivých soutěží, aby to bylo co nejvíce spravedlivé pro celkový rating hráče za sezónu.


5) Jednodenní turnaje na sezónu 2023

Pro jednodenní turnaje jsme naplánovali nový formát. Sami jsme zatím letos pořádali, jak jsem už uvedl, jen jeden Svatováclavský turnaj, který byl ještě v původním formátu. K novému návrhu nás vedly ohlasy hráčů na turnaje pořádané jinými organizacemi, kdy si hráči stěžovali, že jsou už z množství turnajů „přehraní a že je to pořád dokola stejné“. Michala napadla lepší varianta turnajů. Byly by menší, domluvené maximálně na 4-5 hráčů nebo dvojic. Na webu udělám termín turnaje s přihláškou, domluvíme areál, určíme jednu zodpovědnou osobu za turnaj, která udělá výsledkový zápis. Z vybraného startovného se uhradí kurt a drobná symbolická cena. Turnaje budou určeny pro rozdílnou výkonnost hráčů – třeba A, B, C, aby mohli hrát spolu hráči podobné výkonnosti a nebáli se přihlásit i hráči se slabší výkonností. Turnaj by trval třeba 4 hodiny, měl by svůj daný herní systém, hráči by si hodně zahráli a společně se pobavili. Časově by jim to nezabralo celý den a zbyla by jim chvíle strávit část turnajového dne třeba s rodinou. 1000061

Na konci sezóny bychom udělali zase nějaký rozlučkový větší turnaj typu „Svatováclavský“. To je plán, tak uvidíme, co se povede. 1000062


6) Rozdání cen za rok 2022

Tuto část mám velmi rád, protože si mohu podat s odměněnými ruku a poděkovat jim za účast. Všechny výsledky jsou uvedeny v článku na webu, jak jsem již výše uvedl. Odměňovali se dvě části soutěže a všechny do čtvrtého místa. V první části byla odměněna Divize A a Divize B. Ve druhé části dostali ceny soutěžící v 1., 2. a 3.lize.

Soutěžící, kteří se nedostavili na večírek a nepřevzali si ceny si je mohou vyzvednout u Rendy doma. Budou vyzváni k vyzvednutí, jinak propadají ve prospěch turnaje. Za každou soutěž měli všichni soutěžící hodnotný pohár a dobré víno.


7) Diskuse a připomínky

Toto bývá pro náš tým vždy velmi důležitá součást večírku. Dozvíme se v ní vaše reakce na naši aktivitu a bývá pravidlem, že společnou diskusí vznikne nějaký dobrý nápad, který aplikujeme do naší činnosti. Bylo tomu i tentokrát.

 1000063

 • První slovo jsem si vzal Renda. Pochválil jsem mladé hráče, jak výkonnostně tenisově rostou a jak se někteří dokáží na kurtu dobře chovat a jmenoval jsem např. Nikolu Sýkorovou a Lukáše Slabiona. Připomněl jsem úspěšného hráče, který také hrál v našich turnajích – Matyáše Černého, který je už dnes dvojnásobným mistrem republiky ČR a mohou mít v něm svůj vzor.
 • Další poznámka – opět Renda. Připomněl jsem naši webovou prezentaci, co plánuji. Prodiskutovali jsme, že zapisování výsledků na web funguje dobře. Dal jsem najevo, že chci udělat nějakou spolupráci s tenisovými areály případně tenisovými kluby. Vše bude podle času a prostoru. Pokud by něco přesahovalo moje či Michalovi časové možnosti, tak bychom zapojili další hráče, hlavně bych si přál ty mladé.
 • Renda – Turnaje v pinčesu plánujeme dva. Byly by až v lednu a únoru. Uvidíme, jestli nám to hospodářská situace města dovolí (zavření sportovišť při nedostatku energií je více než pravděpodobné). Důležité je také, kolik by nás stál pronájem haly, když už teď nemáme nalajnovanou spolupráci se stolním tenisem jako za Petra Sršně seniora.
 • Jitka Golbrichtová – TK Slovanka. Dala informaci, že její klub funguje, tak jak si představuje, ale po době „zdravotní krize“ ubylo malých dětí a zájem o sport je menší. Připomněla jejich odchovance Matyáše Černého (mistra ČR), co ho v nejbližším období čeká. Já jsem dodal, že i nadále počítáme se spoluprací s jejím klubem a že budeme i nadále zapojovat talentované děti do našich dlouhodobých soutěží po vzájemné domluvě. 1000065
 • Renda – míče není potřeba pro soutěž diskutovat a záleží na dohodě hráčů na zápase. Vyplétání raket, nákup míčů a raket je možno realizovat za příznivou cenu a s profesionálním přístupem u Eduarda Podlešáka, našeho dvorního vyplétače.
 • Renda a David Beneš – kurty – netřeba řešit. Hrát můžeme na antukových kurtech po vzájemné domluvě v České Lípě a nejbližším okolí. Může se i v Novém Boru a domácí by měl brát ohledy na dopravu hosta na zápas. David správně připomněl, že je důležité, aby areál na Slovance nezanikl. Já si to myslím také, ale není v našich silách tomu pomoci. David říkal, že pokud se najde někdo, kdo by si ho pronajmul, tak majitel by měl asi zájem.
 • Renda – v plánu mám nějaký sumář – Občasník – z aktivity na webové prezentaci nějaký třeba měsíční souhrn článků, který by se obohatil o další tenisové dění z regionu, ČR a světa. Ten je možné zaslat ve formě PDF zájemcům. Bylo by to nad rámec založeného Facebooku a Youtube. Používat pro prezentaci budeme 3 platformy – Webovky, Facebook a Youtube na umísťování videí. To v současné době stačí. Navážu užší spolupráci s místními médii – Českolipské listy, i-noviny, atp.
 • David Beneš – To byl ten skvělý nápad, kolem kterého se rozpoutala zajímavá diskuse. Navrhnul, že bychom zvýšili paušál na sezónu z 200 na třeba 500 Kč a zavedlo by se PrizeMoney. Nedávali by se poháry za vítězství, že je nemají kam dávat,… Neměl to spočítané, ale rychlým výpočtem mu vyšlo, že by se to dalo ufinancovat z našich sezónních poplatků. Řekl i důvod, proč by se to mělo zavést. Náš tým s ním souhlasil. Důvody přílivu kvalitních hráčů jsme mu potvrdili. Zvýšila by se tím ještě více atraktivnost soutěže.
  Renda a Michal - PrizeMoney je možné, dle současných možností hráčů, zavést. Záleží na počtu přihlášených do soutěže a od toho by se mohla odvíjet jeho výše. Michal dostal úkol vypracovat přes zimu nějakou kalkulaci PrizeMoney, která bude předložena potencionálním soutěžícím k posouzení.
 • Renda a Michal – Z naší strany došlo k poděkování hráčům i hráčkám za přístup k soutěži. Pavel Pekárek nám veřejně poděkoval za naši práci za soutěžící a ostatní se přidali. Tohle mě opravdu potěšilo, protože vím, že to bylo opravdu upřímné. Hodně hráčů vidí, že je v tom „organizování“ hodně práce, tak to oceňují. Nás to naplňuje a baví, tak v tom budeme určitě rádi pokračovat.
  1000064

8) Volná zábava

Dobře jsme se najedli a popili. Skvěle pobavili a rozešli jsme se po desáté hodině. Těšíme se na další sezónu. Věříme, že všichni si přes zimu a Vánoční svátky odpočinete od denních problémů a na jaře budeme moci hrát náš oblíbený tenis na antuce. O tenisty se v těžkých dobách, které nyní také prožíváme, nebojím. Tenis mohou hrát jen inteligentní lidé, kteří si umí poradit i se životem a umí pomoci druhým. Tenis není fotbal. Tenis je způsob života.

Renda Ötwös, Michal Tupý a Jiří Stožický
Za organizační tým Patriot Českolipsko

mohlo by vás zajímat

logo

   Tenis

PATRIOT Českolipsko, z.s. je nezisková organizace orientovaná na tenisový sport v oblasti Českolipska. Hlavní zaměření naší činnosti je v pořádání dlouhodobých turnajů pro amatérský výkonnostní tenis a naše historie sahá do roku 1998. Našeho dlouhodobého tenisového turnaje se po celou sezónu zúčastňuje přes 80 soutěžících. V letní tenisové sezóně pořádáme jednodenní tenisové turnaje a v zimě organizujeme turnaje ve stolním tenise. Orientujeme se na mládež i dospělé. Cílem je plnohodnotně naplnit volný čas občanů, pomoci s výchovou nastupující tenisové generace a propagace tenisového sportu včetně našeho města Česká Lípa.