Finále 3.ligy 2021

Druhé velké finále letošní tenisové ligy se odehrálo v neděli 10.října 2021 ve 3. tenisové lize. Do finále se dostali zaslouženě dva hráči, kteří v průběhu soutěží prokazovali dlouhodobě kvalitní hru, vysokou tenisovou výkonnost a prošli přes těžké soupeře.

Ve finále se utkali „hokejista“ Martin Sváda a druhý nejstarší hráč našich soutěží Karel Janovský. Na utkání si vyžádali přítomnost rozhodčího, protože šlo o hodně a chtěli se tímto soustředit jen na svou hru. Já měl volno, tak jsem jim to šel odpískat a věřil jsem si, že utkání svým rozhodováním nijak nepříznivě neovlivním.

Na umpire jsem měl dobrý výhled a mohl jsem se věnovat utkání nejen po stránce tenisových pravidel, ale i sledovat hráče z pohledu tenisové taktiky a techniky. Věděl jsem, že hráči mohou dávat do své hry velké emoce a chtěl jsem utkání udržet v mezích fair-play.

Karel Janovský k utkání přistoupil hned od samého začátku velmi soustředěně. Byl připraven nejen po tenisové stránce, tak především mentálně. Je to zkušený hráč. Od začátku hrál velmi trpělivě, odolával pokusům o útok, hlídal si procento svých chyb a rychle vedl v utkání 5:0. Martin Sváda se snažil hrát aktivně, ale často chyboval, nedařilo se mu rozehrávat výměny z prvního a tím i silnějšího podání a více tlačit na soupeře a donutit ho k chybám. Častokrát dobře rozehranou výměnu nedokončil. Karel precizně bránil, dokázal to i při útoku soupeře na jeho bekhend jednoruč a sám útočil z forhendu po lajně do soupeřova bekhendu. Tento stav v prvním setu dával Karlovi komfortní možnost, jak vést o set a soupeře dostávat pod čím dál větší tlak.

Za tohoto stavu byla menší šance pro Martina, jak se „dostat do zápasu“. Nebylo co ztratit, mohl soupeře znejistit a připravit si dobrou výchozí pozici pro další set. Martin tuto příležitost neuchopil. Naproti tomu Karel dal Martinovi příležitost sám, protože dostal při dokončování setu trému a začal lehce ztrácet ze svého výkonu. Set se podařilo Martinovi trochu zkorigovat, ale bylo to především z nevynucených chyb Karla. Karel zvítězil 6:3.

Druhý set začal s podáním Karla a vedením 1:0. Martin stav vyrovnal, ale do druhého setu si nepřinesl nějakou změnu ve svém tenisu. Zápas pokračoval v podobných kolejích jako první set. Karel méně chyboval, odolával někdy až zběsilým útokům soupeře přesnou obranou a dostával soupeře svým klidem do nedobrého mentálního rozpoložení. Jak se říká v tenisu – „dostal se mu do hlavy“. Svůj výsledkový náskok pečlivě budoval do stavu 5:1. Martin, když viděl, že mu utkání utíká mezi prsty, tak volil taktiku dát co nejsilnější úder a tím vybít i svoji frustraci. Scénář některých výměn byl takový, že se mu dva super silné údery ve výměně podařily, ale Karel je v klidu ubránil a při třetím pokusu se stejnou intenzitou úderu letěl míček Martina hodně mimo kurt. Tím se Martinovi hromadily další chyby a ztráty důležitých bodů. Narůstala tím stále větší nespokojenost se svým výkonem.

Karel měl opět drobný problém utkání na konci setu dopodávat a dorazit soupeře. Prohrál svůj servis, i když měl matchbally a utkání mohl dokončit. Nechal výsledek utkání na podání již odevzdaného soupeře, který následně prohrál svůj servis s nulou. Karel vyhrál druhý set 6:2 a tím i celé utkání.Utkání bylo tenisově pohledné a určitě dobře koukatelné pro diváky. Vývoj utkání mě nutí vyhodnotit zápas ze dvou hledisek.

Z tenisového hlediska, techniky hráčů byli oba hráči určitě vyrovnaní. Ani jeden neměl v některém z úderů navrch. Karel byl mírně opatrnější a více a přesně bránil. Martin byl naopak trochu útočnější, ale tím, že se mu nedařilo, tak mu nakonec trochu technika selhávala a horšilo se mu procento prvního servisu.

Druhé hledisko, které bych rád připomenul je hledisko mentálního nastavení hráče. Tam se v utkání „lámal chleba“ a tam se rozhodlo o jeho osudu. Karel byl mentálně silný, při svých neúspěšných fiftýnech se dokázal povzbudit. Prostě zkušenost s podobnými zápasy se Karlovi hodila. Martin naproti tomu byl trochu přemotivovaný, nedokázal se vyrovnávat s nepříznivým vývojem v zápase a svoje frustrace v zápase prohluboval. Tento mentální stav se projevil do jeho techniky úderů. Když jsem ho sledoval, tak jsem si vzpomněl na sebe v mladším věku, kdy jsem se s tímto také často potýkal. Hledal jsem možnosti, jak se svými emocemi pracovat a našel jsem je. Vím, že se nedá temperament změnit, ale vím, že se dá použít pro zlepšení svého výkonu. Já to u sebe dokázal. Kdyby toto Martin uměl, tak mohlo být utkání klidně obráceně, protože špatné mentální nastavení může znamenat 30-50% výkonu směrem dolů. Tenisový bojovník musí být připraven fyzicky i mentálně a musí mít nad tím vším svoji vládu.

Doufám, že se někdo z hráčů nebude zlobit na mé hodnocení. Je to čistě můj subjektivní pohled na věc. Přeji oběma hráčům úspěchy a zejména Martinovi, který má mnohem vyšší herní potenciál, než předvedl v tomto zápase. Nemusí být smutný, protože jeho další příležitosti zase přijdou. Druhé místo je přece krásné.