Bude Česká Lípa přívětivá k tenistům i v zimě?

Bude Česká Lípa přívětivá k tenistům i v zimě?

V měsíci únoru převzalo město do své správy velkou část sportovního víceúčelového areálu u Ploučnice. Sportovní areál byl vždy majetkem města a v minulosti ho měla dlouhodobě pronajata společnost Matchball, která ho dále pronajímala dalšímu podnikateli. Restaurační prostory areálu zůstaly ve správě původního podnikatele pana Muzikanta, který má tyto prostory v pronájmu. Ostatní prostory – hala, prostory pro spinning a aerobic a venkovní tenisové kurty už spravuje město pomocí svých manažérů z příspěvkové organizace Sport Česká Lípa. Provozně-technickým manažerem se stal pan Josef Košta (www.sportlipa.cz).

0000112 

Dlouhodobě sleduji dění okolo tenisového areálu, hlavně u sportovní haly. Několikrát jsem situaci v minulosti kritizoval a sklízel za to pochvalné i kritické reakce (ty byly převážně ze strany nájemců, kterým jakákoliv kritika „kazila podnikání“). Moje výhrady směřovaly převážně k cenám za halu a k péči o tento pronajatý majetek města. Rozhodnutím pronájemce vrátit pronajmutý majetek městu jsem přivítal, protože takto nastavené vlastnické a provozní podmínky neumožňovaly žádnou změnu situace.

 Jsem mírně rozčarován současnou situací. To, že se převzetí majetku od původních nájemců a nastavení nového fungování areálu neobejde bez problémů, očekával málokdo. Věřím, že většina sportovců, která chodí do haly provozovat svůj sport, tyto záležitosti bude tolerovat. Je vidět, že se všichni učí a pracují na zlepšení.

Co mě trochu překvapilo, byl ceník služeb (hlavně tenisové haly), který zůstal ve stejné výši jako v době dvojitého pronájmu předešlého provozovatele. Očekával jsem, že město může bez jakékoliv ekonomické analýzy udělat potřebné gesto pro veřejnost a cenu v první chvíli snížit alespoň o 20 Kč. Nemají přece ve financování areálu už žádné mezičlánky, které by chtěli na zisku haly participovat, tak se toho nebylo potřeba bát. Chápu, že je potřeba udělat ekonomické analýzy provozu, aby se daly správně nastavit ceny. Pro tenisty, kteří měli klubovou kartu u předchozích nájemců a měli slevu 10% z ceny, tak je současný stav nevýhodný. Byli to tenisté, kteří chodili do haly pravidelně a většinou častěji, než ostatní. Zajímavé bude také sledovat, jak se bude předchozí nájemce srovnávat finančně s lidmi, kteří si zaplatili předplatné na celou zimní sezónu.

Předchozí nájemce v mé komunikaci s ním mi sděloval, že dává pravidelně finanční správy o svém podnikání v areálu na město, ale na výzvu k jejich zveřejnění nereagoval. Nevím, zda má město tyto informace a může si je potom porovnávat se ekonomickou zkušeností při vlastním provozu.Věřím, že manažeři města situaci správně posoudí, udělají si ekonomickou analýzu a ceny nastaví přijatelně pro občany.  Příští zima ukáže, jak se s tím poprali.

Časem možná bude potřeba zvážit, zda jeden areál se třemi kurty přes zimu je dostatečný pro tak velké město, jako je Česká Lípa. Já jsem si takovou amatérskou statistiku kdysi udělal. Srovnával jsem a hledal na webu podmínky pro tenis v zimě u srovnatelných měst dle počtu obyvatel jako je Děčín, Chomutov, Jablonec n. Nisou, Mladá Boleslav, Třebíč, Přerov… Chtěl jsem, aby moje kritika byla podložená tvrdými daty a nejenom dojmy. Doufám, že město neřekne, že jsou ceny v hale v pořádku, když tam máme takzvaně plno.

Ještě bych chtěl zmínit jednu možná důležitou věc. Dostala se mi informace, že jeden aktivista (nemohu říci tenista) dal návrh na umožnění používání jiné obuvi než je předepsaná dodavatelem k tomuto povrchu. Bylo by krajně nezodpovědné toto realizovat. Jím navrhnuté levné boty jsou kopačky pro sálový fotbal, které mají vzorek dovnitř. Povrch, který je nyní v hale se jmenuje Schöpp je opravdu velmi dobrý pro šetření zdravý sportovců. S předchozím povrchem se to nedá srovnávat, protože u něj nebyl dodržen správný technologický postup aplikace a chyběla mu jedna vrstva. Povrch má jedno „ale“ a to je nutnost předepsaných bot. Toto jsem dříve kritizoval, protože to neumožní provozovat tenis v zimě i klasickým „hobíkům“ např. rodině, atp. V té době byly vysoké ceny za halu a ještě nutnost nákupu dalších bot, protože půjčování bot na tenis mi připadá krajně nehygienické. Není cesty zpátky, halu s tímto povrchem máme a v současné době mají všichni, co chtějí hrát, boty koupené. Navržené boty aktivistou by povrch poškodily nebo narušily, protože při změně směru pohybu hráče zachytí ve vzorku podrážky koberce vlákna. Bota je nevhodná pro tenisty už svým tvarem, protože jako kopačka je úzká a tenista potřebuje jistotu v došlapu z důvodu možného zranění v kotníku. Tento typ boty je vhodný na parkety a já sám ve stejných botech od jiné firmy hrál několik dekád soutěžně sálový fotbal, tak vím, o čem píši. Znám pravdivý motiv jeho motivace k návrhu, tak doufám, že se nenechá město nachytat.

sportcentrum

Za tenisový spolek TC HORNETS z.s. Česká Lípa

René Ötwös

mohlo by vás zajímat

logo

   Tenis

PATRIOT Českolipsko, z.s. je nezisková organizace orientovaná na tenisový sport v oblasti Českolipska. Hlavní zaměření naší činnosti je v pořádání dlouhodobých turnajů pro amatérský výkonnostní tenis a naše historie sahá do roku 1998. Našeho dlouhodobého tenisového turnaje se po celou sezónu zúčastňuje přes 80 soutěžících. V letní tenisové sezóně pořádáme jednodenní tenisové turnaje a v zimě organizujeme turnaje ve stolním tenise. Orientujeme se na mládež i dospělé. Cílem je plnohodnotně naplnit volný čas občanů, pomoci s výchovou nastupující tenisové generace a propagace tenisového sportu včetně našeho města Česká Lípa.